ORTOPEDIE ŠŤASTNÝ

Kineziotaping

Historie

Metoda kinesiotaping se začala rozvíjet už v roce 1973 japonským chiropraktikem Dr. Kenzo Kasem. Do té doby se při léčbě traumatizované tkáně používal standardní pevný tape, který fixuje kloub, ale zároveň snižuje rozsah pohybu v kloubu, nepodporuje funkci fascií a brání průtoku krve a lymfy. To může vést až k utlumení hojení traumatizované tkáně, a proto bylo nutné vyvinout nový podobný léčebný postup – FUNKČNÍ KINESIOTAPING. Od názvu byl následně odvozen i materiál - Kinesio Tex, z kterého je tape vyroben. 

V roce 1988 byl poprvé použit na velké vrcholné sportovní akci – Letních olympijských hrách v jihokorejském Soulu. V roce 2004 byla ve Spojeném království založena Kinesio Taping Association, která vedla výzkum účinku kinesiotapingu u sportovních úrazů, u lymfedému nebo v pediatrii. Následně v roce 2007 vznikla Mezinárodní asociace kinesiotapingu, která pokračuje v klinickém výzkumu a zaměřuje se na odborné vzdělávání školitelů a terapeutů. Jde o jednu z nejrychleji se rozvíjejících léčebných metod v oblasti sportu. Dnes se využívá přes 80% i mimo sport a nejčastěji se uplatňuje ve fyzioterapii, ortopedii, pediatrii, neurologii, ergoterapii a terapii lymfedému a jizvy.  


Vlastnosti

Kinesiotape byl vytvořen, aby se svými vlastnostmi co možná nejvíce přiblížil vlastnostem lidské kůže. Lze jej natáhnout až na 160% své původní délky v podélném směru, což se přibližně rovná protažitelnosti lidské kůže. Tyto elastické vlastnosti udržuje 3-5 dní podle místa a způsobu aplikace. Tloušťka je podobná nejsvrchnější vrstvě kůže, a proto nalepení kinesiotapu přestáváme cca po 10 minutách zcela vnímat. 

Je vyroben z tenké pórovité látky z 100% bavlny, která umožňuje vypařování tělesné vlhkosti a rychlé schnutí. Akrylové lepidlo je aktivováno teplem, proto je nutné po aplikaci tape řádně zažehlit. Je voděodolný, dobře tolerovaný a hypoalergenní, nicméně se alergické reakce mohou výjimečně individuálně objevit, zejména v místech citlivé pokožky.


PROČ KINESIOTAPING?

- regulace svalového napětí ve smyslu zkvalitnění svalové kontrakce nebo naopak ve smyslu utlumení vedoucí k odstranění únavy přetížených svalů

- oblepení svalů a kolem svalů, podpora svalu a předcházení nadměrné kontrakci svalu

- elastické vlastnosti zajišťují podporu svalů a kloubů při zachování plného rozsahu pohybu

- upravuje pohybový vzorec, zajišťuje centraci a stabilitu kloubního segmentu

- zkracuje dobu léčby, zrychluje rekonvalescenci a rehabilitaci

- pomáhá funkci lymfatického a svalového systému

ÚČINKY: uvolňuje svaly, zvyšuje prokrvení měkkých tkání, zlepšuje aktivaci a zvyšuje výkon svalů, zmírňuje bolestivost a snižuje otok, stimuluje oslabený sval a pomáhá při jeho zařazení do správné funkce, podporuje sval při pohybu, potlačuje zánět, stabilizuje a zajišťuje optimální postavení kloubního segmentu, - prevence poranění myoskeletálního systému 


INDIKACE 

- dysfunkce svalů, vazů, fascií, kloubů

- bolesti hlavy (napětí svalů, přetížení krční páteře migréna)

- ramenní kloub (impingement syndrom, subluxace, syndrom rotátorové manžety, syndrom zmrzlého ramene)

- entezopatie (tenisový a golfový loket)

- úžinové syndromy (karpální tunel, syndrom horní hrudní apertury)

- páteř (blokády, přetížení, lumbalgie)

- funkční poruchy a deformity nohy (vbočený palec, plochá noha) 

 KONTRAINDIKACE

- poškození pokožky (zranění, řezné rány, škrábance, popáleniny, spálení sluncem, odřeniny, vyrážky, ekzém, bradavice, mateřská znaménka)

- nádorová onemocnění (malignity), hluboká žilní trombóza, systémovým onemocněním (např. diabetes), varixy a bércové vředy

- kardiopulmonální dekompenzace, vzácně alergie na materiál tapu

 

Aplikace: 3-5 dnů 24 hodin denně (u dětí maximálně 3 dny), alespoň jeden den pauza před další aplikací.